Virtual Sports Day 2020

The ongoing circumstances around Covid-19 has not stopped us from hosting our annual Sports Day this year, however it was with a few changes. We were unable to be together at Dartford Grammar for Girls School this year, but it has not stopped us from being active and competing in a variety of events.

Events this year were designed so everyone could compete with minimal equipment needed, all elements of fitness were accounted for from stamina to coordination and we were also able to allow the community to demonstrate their individual talents.

Uniquely this year, students had the opportunity to participate in a range of virtual PE sessions led by their PE Teachers ranging from cheerleading, pilates and tennis related fitness and skills.  In the afternoon, students represented their houses and participated in a traditional athletics sports day with a twist! Students had the opportunity to win points for their houses through the completion of a number of activities, with added bonus points based on their overall finishing position.

We wholeheartedly hope that everyone enjoyed taking part and embracing this year's Sports Day in less than ideal circumstances.

Thank you to our families at home, it is great to see families and households be so supportive of our students and staff.

The overall final scores for the Dartford Grammar School for Girls houses are as follows:

Position

House

Points

1st

Hever

1903

2nd

Knole

1850

3rd

Ightham

1738

4th

Chartwell

1679

5th

Leeds

1636

6th

Penshurst

1310

Year 7

Year 7 House Results

Position

House

1st

Ightham

2nd

Chartwell

3rd

Hever

4th

Knole

5th

Penshurst

6th

Leeds

Year 7 Winners

Activity

Winners Name

Speed Bounce

Dabeluchi 7L

Standing Long Jump

Teni 7L

Sprint

Keisha 7K

Sockput

Jasmine 7I

Standing Triple Jump

Debhoseyi 7C

Egg & Spoon Race

Bidisha 7K

Vertical Jump

Aisha 7C

Super Strong Challenge

Manaal 7H

Running Challenge

Ellanna 7K

Eiffel Tower Challenge

Jenny 7H

300 Rep Challenge

Muneerah 7H

Year 8

Year 8 House Results

Position

House

1st

Chartwell

2nd

Knole

3rd

Leeds

4th

Hever

5th

Penshurst

6th

Ightham

Year 8 Winners

Activity

Winners Name

Speed Bounce

Sofia 8H

Standing Long Jump

Ananya 8K

Sprint

Heba 8L

Sockput

Smareeka 8L

Standing Triple Jump

Lily 8C

Egg & Spoon Race

Solana 8K

Vertical Jump

Lily 8C

Super Strong Challenge

Lily 8C

Running Challenge

Elleke 8K

Eiffel Tower Challenge

Onize 8H

300 Rep Challenge

Lily 8C

Year 9

Year 9 House Results

Position

House

1st

Ightham

2nd

Knole

3rd

Hever

4th

Leeds

5th

Chartwell

6th

Penshurst

Year 9 Winners

Activity

Winners Name

Speed Bounce

Zahra 9H

Standing Long Jump

Ava 9I

Sprint

Emily 9H

Sockput

Emily 9H

Standing Triple Jump

Mosope 9I

Egg & Spoon Race

Grace 9H

Vertical Jump

Zahra 9H

Super Strong Challenge

Maisie 9L

Running Challenge

Temi 9I

Eiffel Tower Challenge

Tallula 9L

300 Rep Challenge

Efemena 9I

Year 10

Year 10 House Results

Position

House

1st

Ightham

2nd

Knole

3rd

Leeds

4th

Hever

5th

Chartwell/ Penshurst

Year 10 Winners

Activity

Winners Name

Speed Bounce

Corona 10L

Standing Long Jump

Ashna 10K

Sprint

Anneka 10I

Sockput

Corona 10K

Standing Triple Jump

Corona 10K

Egg & Spoon Race

Dinusika 10H

Vertical Jump

Corona 10L

Super Strong Challenge

Corona 10L

Running Challenge

Dinusika 10H

Eiffel Tower Challenge

Cara 10K

300 Rep Challenge

Anneka 10I

Year 12

Year 12 House Results

Position

House

1st

Hever

2nd

Leeds

3rd

Penshurst

4th

Chartwell

5th

Ightham/ Knole

Year 12 Winners

Activity

Winners Name

Speed Bounce

Moyra 12B

Standing Long Jump

Harry 12A

Sprint

Moyra 12B

Sockput

Harry 12A

Standing Triple Jump

Harry 12A

Egg & Spoon Race

Harry 12A

Vertical Jump

Amber 12B and Harry 12A

Super Strong Challenge

Harry 12A

Running Challenge

Harry 12A

Eiffel Tower Challenge

Gabrielle 12E

  

 


View Images